| Name | Plastic Underground Water Tank |
|---|---|
| Color | Custom Color |
| Size | Custom Size |
| Surface Finish | Blasting,polishing,or Customized |
| Material | LLDPE |
| Keyword | Adblue Tank /Rotational Plastic Molding |
|---|---|
| Manufacturer | OEM Service |
| Material | Plastic |
| Shaping Model | Rotomolding ,rotational Moulding |
| Wall Thickness Of Mould | 8-10mm |
| Weight | Custom |
|---|---|
| Temperature Resistance | High |
| Material | Aluminium Billet Mold T6061 |
| Maintenance | Low |
| Application | Wide Range |
| Name | Aluminum Rotational Molds |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Durability | High |
| Production Time | Short |
| Shape | Customizable |
| Features | UV/High Temperature Resistance |
|---|---|
| Keyword | Aluminum Rotational Molds |
| Manufacturer | OEM Service |
| Shaping Mode | CNC Machining |
| Mould Material | Aluminium Rotomolding Factory |
| Manufacturer | OEM Service |
|---|---|
| Features | UV/High Temperature Resistance |
| Shaping Mode | CNC Machining |
| Mould Material | Aluminium Rotomolding Factory |
| Design Software | PROE.UG.CAD.Soldworks |
| Keyword | Rotomoulding Products |
|---|---|
| Weight | Custom |
| Temperature Resistance | High |
| Material | Aluminium Billet Mold T6061 |
| Maintenance | Low |
| Manufacturer | OEM Service |
|---|---|
| Mould Material | Aluminium Rotomolding Factory |
| Plastic Material | LLDPE/HDPE/LDPE/MDPE Mixing Powder Or Modified Powder |
| Surface Treatment | Mirror/Sandblasting/Gloosy |
| Uv Resistance | Yes |
| Shaping Type | Rotational Molding Factory |
|---|---|
| Mould Material | Aluminum A356/Wrought Aluminum |
| Product Material | LLDPE/HDPE/LDPE/MDPE Mixing Powder Or Modified Powder |
| Mould Thickness | 8mm-12mm Customized |
| Product Wall Thickness | 4mm-8mm Customized |
| Manufacturer | OEM Service |
|---|---|
| Features | UV/High Temperature Resistance |
| Shaping Mode | CNC Machining |
| Mould Material | Aluminium Rotomolding Factory |
| Design Software | PROE.UG.CAD.Soldworks |