| Shape | Customized |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Technology | Rotational Molding |
| Temperature Resistance | High |
| Durability | High |
| Name | Plastic Rotational Molding |
|---|---|
| Shape | Customized |
| Material | Polyethylene |
| Technology | Rotational Molding |
| Temperature Resistance | High |
| Shaping Type | Ratational Mold |
|---|---|
| Mould Material | Aluminum A356/Wrought Aluminum |
| Product Material | LLDPE/HDPE/LDPE/MDPE Mixing Powder Or Modified Powder |
| Mould Thickness | 8mm-12mm Customized |
| Mold Making Technology | Die Casting And CNC |
| Name | Aluminum Rotational Molds |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Durability | High |
| Production Time | Short |
| Shape | Customizable |
| Name | Aluminum Rotational Molds |
|---|---|
| Precision | Accurate |
| Production Capacity | Large |
| Corrosion Resistance | Excellent |
| Material | Aluminum |
| Name | Handy Fuel Tank |
|---|---|
| Manufacturer | OEM Service |
| Capacity | Custom |
| Material | Plastic |
| Installation | Easy |
| Name | Rota Moulding Tanks |
|---|---|
| Color | Custom Color |
| Size | Custom Size |
| Logo | Custom Logo |
| Surface Finish | Blasting,polishing,or Customized |
| Name | Custom Kayak |
|---|---|
| Footrests | Adjustable |
| Tracking System | Skeg |
| Width | 30 Inches |
| Weight Capacity | 300 Pounds |
| Product Name | Rotationally Molded Plastics |
|---|---|
| Lead Time | 30days |
| Shaping Model | Rotomolding ,rotational Moulding |
| Wall Thickness Of Mould | 8-10mm |
| Supply Ability | 4mm-8mm,customized Thickness |
| Name | Garden Planter Molds |
|---|---|
| Product_Durability | Durable |
| Product_Shape | Custom Shape |
| Product_Type | Garden Tools |
| Product_Customization | Custom Logo And Design Options Available |