| Shaping Type | Rotomolding Mold |
|---|---|
| Mould Material | Aluminum A356/Wrought Aluminum |
| Product Material | LLDPE/HDPE/LDPE/MDPE Mixing Powder Or Modified Powder |
| Mould Thickness | 8mm-12mm Customized |
| Product Wall Thickness | 4mm-8mm Customized |
| Manufacturer | OEM Service |
|---|---|
| Mould Material | Aluminium Rotomolding Factory |
| Plastic Material | LLDPE/HDPE/LDPE/MDPE Mixing Powder Or Modified Powder |
| Surface Treatment | Mirror/Sandblasting/Gloosy |
| Uv Resistance | Yes |
| Color | Custom Color |
|---|---|
| Size | Custom Size |
| Logo | Custom Logo |
| Surface Finish | Blasting,polishing,or Customized |
| Material | LLDPE |
| Features | "Strong Quality/High Temperature Resistance/ Light Weight" |
|---|---|
| Mould Material | Aluminium Rotomolding Factory |
| Design Software | PROE.UG.CAD.Soldworks |
| Port | Jiangsu YOUGE Factory |
| Supply Ability | 100 Set/Sets Per Month |
| Precision | Accurate |
|---|---|
| Production Capacity | Large |
| Corrosion Resistance | Excellent |
| Material | Aluminum |
| Durability | High |
| Precision | Accurate |
|---|---|
| Production Capacity | Large |
| Corrosion Resistance | Excellent |
| Material | Aluminum |
| Durability | High |
| Place Of Origin | Jiangsu Nantong |
|---|---|
| Color | Customized |
| Logo | Customized |
| Shaping Mode | Rotomolding |
| Material | HDPE,LLDPE |
| Place Of Origin | Jiangsu Nantong |
|---|---|
| Color | Customized |
| Logo | Customized |
| Shaping Mode | Rotomolding |
| Material | HDPE,LLDPE |
| Shaping Type | Rotomolding Spill Containerment Pallet Mold |
|---|---|
| Mould Material | Aluminium Rotomolding Factory |
| Mould Thickness | 8mm-12mm Customized |
| Color And Size | Customized |
| Plastic Material | LLDPE MDPE HDPE |
| Name | Rotation Moulding |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Size | Custom Size |
| Logo | Custom Logo |